28 iulie 2011
Monumentul Eroilor din Târgu Neamţ
Monumentul Eroilor din Târgu Neamţ este un monument dedicat corpului de Vânători de Munte ai Armatei Române şi eroilor Primului Război Mondial.
Monumentul amplasat la Târgu Neamţ este situat în partea de nord-est a oraşului, pe terasa creată în mod artificial în anul 1936, pe Culmea Pleşului. Oraşul a fost ales pentru construcţia acestui edificiu datorită faptului că aici, în 1916-1917, a fost fondat primul corp de Vânători de Munte de către regele Carol al II-lea.
Aflată la o altitudine de 491 de metri, cu aproape 100 de metri deasupra oraşului, construcţia poate fi remarcată cu uşurinţă de la depărtare.
Monumentul-mausoleu a fost inaugurat la 29 iunie 1939, în cadrul unei ceremonii solemne la care a participat regele Carol al II-lea, prim-ministrul Armand Călinescu, precum şi numeroşi generali, ofiţeri superiori ai corpului de armată al vânătorilor de munte şi oficialităţi ale judeţului Neamţ.

La categoria
Casa - Turism,
Sculptori - Sculpturi