Join US!

28 iulie 2011

Monumentul eroilor ceferişti din Bucureşti

Monumentul eroilor ceferişti din Bucureşti, se află în Piaţa Gării de Nord şi îi are ca autori pe sculptorii Corneliu Medrea şi Ion Jalea. A fost ridicat în memoria ceferiştilor căzuţi în Primul Război Mondial, şi a fost dezvelit în anul 1923, (după alte surse în 1930?). Elementul principal al monumentului este un grup sculptural, turnat în bronz, compus din mai multe personaje. O femeie, care simbolizează Patria, ţine o cunună de lauri deasupra capului unui muncitor feroviar. Lângă ea, de o parte a soclului, se află doi muncitori ceferişti, iar de cealaltă parte a soclului, un soldat român, în ţinută de campanie, ce ocroteşte o femeie şi copilul acesteia. Grupul statuar este montat pe un piedestalul, format din două volume paralelipipedice, din beton, placat cu granit, care se sprijină pe un soclu în cinci trepte.[1] Pe faţada principală a piedestalului este înscrisă inscripţia: "Eroilor CFR - 1916-1918".[1] Pe partea laterală a soclului, este săpată în marmură albă următoarea inscripţie: OMAGIU SI RECUNOSTINTA EROILOR MILITARI DE CAI FERATE SI TRANSPORTURI DIN ARMATA ROMANA CARE S-AU JERTFIT PENTRU CAUZA NATIUNII Monumentul este înscris la poziţia nr. 2313, cu codul B-III-m-B-19986, în Lista monumentelor istorice, actualizată prin Ordinul ministrului Culturii şi Cultelor, nr.2314/8 iulie 2004.[2]