28 iulie 2011
Turnul Pompierilor din Satu Mare
Turnul Pompierilor are o înălţime totală de 47 m şi o înalţime cursivă de 34 m, a fost construit în anul 1904 din iniţiativa episcopului Gyula Meszlényi, fiind proiectat de Ferencz Dittler şi construit de Lajos Vajnay. Datorită înălţimii, turnul oferea o privire de ansamblu asupra oraşului fiind folosit în acest sens pentru prevenirea incendiilor şi protecţia împotriva lor. Astăzi, turnul este un obiectiv turistic de mare atracţie fiind vizitat zilnic de ca. 50 de vizitatori.[1]
Programul de vizitare este zinlic între orele 16.00 şi 21.00, cu excepţia zilei de luni.
