Join US!

28 iulie 2011

Turnul de testat ascensoare (Bucureşti)

Turnul de testat ascensoare este cea mai înaltă construcţie industrială „locuită” din Bucureşti şi totodată cel mai înalt turn pentru testarea ascensoarelor din Europa, record inutil, fiindcă nu fost niciodată folosit. A fost construit în 1972 după planurile arhitectului Corneliu Borcoman şi a inginerilor Gheorghe Negoiţă, V. Guran, E. Pajor, D. Macovei. Turnul, înalt de 114m şi cu o suprafaţă în secţiune de 400 mp, este amplasat în cartierul Griviţa, în apropierea Gării de Nord. Construcţia este formată din 6 puţuri şi câteva laboratoare, folosite pentru testarea ascensoarelor, precum şi pentru realizarea unor experimente specifice, necesare în construcţia ascensoarelor.