28 iulie 2011
Turnul de apă din Arad
Turnul de apă este o clădire din municipiul Arad, realizată după planurile arhitectuui Miklós Ybl, care a folosit ca model donjonul unei cetăţi medievale.[1]
Turnul de apă are o înălţime de 35 metri şi a fost dat în folosinţă în anul 1896, pentru aprovizionarea cu apă a oraşului şi pentru semnalarea incendiilor, motiv pentru care a fost ridicat în vecinătatea cazărmii pompierilor. La momentul construirii, a fost cea mai înaltă clădire a oraşului. Este o construcţie masivă din piatră şi cărămidă, ce se remarcă prin decoraţia balcoanelor şi a ferestrelor. Turnul a funcţionat până în anul 1956 pentru aprovizionarea cu apă.
Din 1990 turnul este în proprietate particulară, găzduind galeria de artă "Turnul de apă", care are o expoziţie permanentă a apei, şi multe expoziţii de artă sau tematice.
Spaţiul expoziţional se întinde pe 5 niveluri: [2]
la etajul I sunt organizate expoziţii temporare ale artiştilor plastici.
la etajul II sunt prezentate lucrări ale anilor ’70 – ’80, realizate de pictori arădeni.
la etajul III este expoziţia Apa domestică, care prezintă modurile în care oamenii au utilizat apa de-a lungul timpului.
la etajul IV se prezintă tradiţiile pompierilor din Arad şi modul în care s-a făcut alimentarea cu apă a oraşului de-a lungul timpului.
la etajul V se găseşte bazinul de apă, cu o capacitate de 400 de tone, în care acum se poate urca pe o scară.
