Join US!

28 iulie 2011

Monumentul Unirii din Suceava

Monumentul Unirii din Suceava este un monument din material plastic ridicat în amintirea Unirii Bucovinei cu România şi inaugurat în anul 1995 în municipiul Suceava. El se află amplasat la intersecţia Bulevardului 1 Decembrie 1918 cu Calea Obcinilor, aflată la intrarea în oraş dinspre Fălticeni. Pentru a aminti de Unirea Bucovinei cu România din 28 noiembrie 1918, Consiliul Judeţean Suceava (condus de preşedintele Constantin Sofroni şi de vicepreşedinţii ing. Mihai Grozavu şi ec. Gavril Mârza) au comandat realizarea unui monument. Monumentul a fost proiectat de către arhitecţii Nicolae Porumbescu şi Constantin Rabiniuc [1], fiind construit de către SC SUCT S.A. Suceava (condusă de directorii ing. Iulian Papuc şi Dumitru Popescu). Monumentul a fost amplasat într-o intersecţie aflată la intrarea în municipiul Suceava, dinspre Fălticeni şi a fost sfinţit în noiembrie 1995 de către un sobor de preoţi în frunte cu IPS Arhiepiscop Pimen Zainea al Sucevei şi Rădăuţilor. Pe monument se află o placă de plastic negru pe care scrie semnificaţia construcţiei: Monument ridicat în cinstea Marii Uniri a Bucovinei cu patria mamă 28 noiembrie 1918. Monumentul este format din patru porţi egale şi perpendiculare una pe alta.