28 iulie 2011
Monumentul Eroilor Pompieri din Bucureşti
Monumentul Eroilor Pompieri din Bucureşti este realizat din bronz de sculptorul Wladimir Hegel (între anii 1899-1901[1]) şi a fost dezvelit la 13 septembrie 1901 pe Dealul Spirii, în faţa Arsenalului Armatei, fiind închinat eroilor pompieri care au ripostat trupelor otomane venite să înăbuşe Revoluţia de la 1848[2]. La ceremonia de inaugurare au participat şi 17 eroi care se mai aflau în viaţă. Lucrarea a fost plătită prin subscripţie deschisă, gestionată de o comisie, al cărei preşedinte a fost Eugeniu Carada.[1]
Pe latura din faţă a monumentului este fixată o placă de bronz cu inscripţia: "Luptătorilor de la 13 septembrie 1848, poporul român recunoscător, MDCCCL (1900)". Pe latura opusă este fixată o altă placă de bronz, pe care scrie: "În aducerea aminte a luptei susţinută în acest loc de pompierii Bucureştilor, comandaţi de către căpitanul Zăgănescu, şi de Batalionul II din Reg. 2 linie sub comanda col. Radu Golescu contra unei divizii de armată turcească comandată de Kerim Paşa".[3]
Monumentul Eroilor Pompieri fusese înscris la poziţia 135 pe lista monumentelor de artă din HCM 1860A/1955. Ca urmare a construirii Casei Poporului - în prezent, Palatul Parlamentului - monumentul a fost dezafectat în 1984. Mai târziu, a fost mutat la intersecţia Căii 13 Septembrie cu Str. Izvor, şi a fost redezvelit în data 13 Septembrie 1990 în faţa Hotelului JW Marriott[2][1], unde se găseşte şi în prezent.

La categoria
Casa - Turism,
Sculptori - Sculpturi