Join US!

28 iulie 2011

Monumentul Avântul Ţării din Bucureşti

Monumentul Avântul Ţării din Bucureşti a fost realizat de sculptorul Emil Wilhelm Becker împreună cu arhitectul Arghir Culina şi inaugurat în 1921 pe Calea Griviţei, în imediata apropiere a unor stabilimente militare (Corpul II Armată), pentru ca după un timp să fie mutat în Piaţa Valter Mărăcineanu[1], în faţa clădirii de atunci a Ministerului de Război, în apropierea Grădinii Cişmigiu, unde se găseşte şi în prezent. Lucrarea a fost construită în cinstea eroilor români căzuţi la datorie în campania din 1913. La origine, sculptura înfăţişa trecerea trupelor româneşti peste Dunăre în Bulgaria, dar basoreliefurile prezentând aceste scene au fost distruse de comunişti. De aceea, numele lui Becker nu se mai regăseşte pe lucrarea respectivă.[2] În prezent, după ce unele din componente au fost înlăturate, momentul evocat este ignorat atunci când se face referire la monument.[1] Pe piedestalul monumentului, de formă piramidală, cu colţurile rotunjite, realizat din beton armat placat cu travertin de Deva, se află un grup statuar, turnat din bronz, format din două personaje alegorice: o femeie, simbolizând Patria, care ţine în mâna dreaptă un drapel fluturând, şi un militar român cu arma în mâna dreaptă, prezentat în avântul atacului. La baza grupului statuar se află un vultur din bronz, cu aripile larg întinse. Pe faţada monumentului, într-un medalion, se poate citi inscripţia: "Avântul Ţării".[3] „Avântul Ţării”, este şi denumirea unei medalii instituite în 1913, care a fost decernată tuturor militarilor şi civililor participanţi la Campania din 1913. Medalia „Avântul Ţării” este rotundă, cu un diametru de 35 mm si este confecţionată din metal argintat şi oxidat. Pe avers avea stanţată o acvilă cruciată şi încoronată ţinând în gheară dreaptă spada, iar în cea stângă, sceptrul. Pe pieptul acvilei se găsea un medalion rotund cu efigia regelui Carol I şi cu inscripţia „CAROL I – REGE AL ROMÂNIEI”. Sub acvila era dispusă o eşarfă cu deviza „PACE”, iar pe marginea medaliei inscripţia: „ÎNĂLŢĂTORULUI AVÂNT 1913”. Pe revers se găsea ştanţată o scenă reprezentând trecerea armatei române peste Dunăre, pe un pod de vase, şi perspectiva munţilor Balcani. Deasupra armatei pluteşte o Victorie, întruchipată de o femeie, ţinând în mâna dreaptă o ramură de palmier, iar în stânga, o coroana de lauri. Pe marginea medaliei era inscripţia circulară: “DIN CARPAŢI PESTE DUNĂRE LA BALCANI”. Inelul de prindere era format din două ramuri de frunze de lauri, iar panglica avea culoarea albastru-violet cu câte o dungă orizontală roşie şi galbenă pe ambele margini.[4] Monumentul „Avântul Ţării” din Bucureşti este înscris la poziţia 2342 şi cu codul B-III-m-B-20013, în Lista monumentelor istorice actualizată prin ordinul Ministrului Culturii şi Cultelor nr. 2314/8 iulie 2004[5]. După campania din 1913, un alt monument "Avântul ţării" a fost ridicat şi la Constanţa, dar, în timpul ocupaţiei bulgare a Dobrogei din Primul Război Mondial, acesta a fost distrus de trupele de ocupaţie bulgare.[6]