15 iulie 2011
M4 Sherman
M4 Sherman a fost principalul tanc de luptă folosit de către armata americană în timpul celui de-al Doilea Război Mondial. Tancul a fost folosit şi de către aliaţii SUA, inclusiv Marea Britanie şi URSS, fiind livrat prin sistemul lend-lease (Legea de împrumut şi închiriere).
Denumirea oficială a acestui vehicul era Medium Tank M4 (tancul mediu tip M4). În Marea Britanie, tancul M4 a fost denumit după generalul unionist William Tecumseh Sherman, fiind cunoscut obiceiul britanicilor de a denumi tancurile de fabricaţie americană în uz după generalii faimoşi din timpul Războiul civil din America. Soldaţii americani au preluat şi ei această denumire.
Tancul M4 Sherman a fost fabricat în număr mare (aproximativ 50.000 de bucăţi), fiind depăşit la acest capitol doar de către tancul mediu sovietic T-34.
