Join US!

28 iulie 2011

La Zoo

Pentru ca ne aflam în zona si ploaia tocmai luase o pauza, am hotarât împreuna cu musafirii nostri, sa vizitam Gradina Zoologica. Situat practic în prelungirea gradinii botanice, parcul zoo se întinde pe o suprafata de 22 hectare. Expozitia cuprinde habitate pentru 300 specii de animale si pasari si gazduieste peste 1600 de exemplare, oferind spatiu suficient fiecarei grupe. Pe vremea când eram copil, gradina zoologica avea putine animale si acelea pricajite, închise în custi mici si urât mirositoare. Astazi, aici, vizitatorul are posibilitatea sa observe animalele cât mai natural posibil, nu printre gratii, granitele dintre alei si areale fiind formate din vegetatie, pârâiase sau panouri transparente. Am vizitat animale din toate zonele lumii, de pe toate continentele, unele mai impresionante ca celalalte si ne-am bucurat sa le privim prin ochiul copilui din noi. Plimbarea a fost o placuta întoarcere în timp. Am dedicat mult timp maimutelor, am admirat egrete, flamingo, pelicani, cormorani, struti, emu, pinguini, foci, lei de mare, ursi, lei, tigrii, râsi, hiene, bivoli, capre, tapi, girafe, magarusi, vulpi, lupi, antilope, mandrili, bizoni, zebre, papagali, elefanti, cimpanzei, serpi, broaste, rinoceri... O fericita întâmplarea a facut sa nimerim exact la ora de masa a focilor, care au daruit celor prezenti în jurul bazinulu, un adevarat spectacol plin de ghidusii si acrobatii. Nu am sa uit probabil multa vreme întâmplarea traita cu obraznicele lemur-catta. Observând ca intram mai multi pe usa - în tarcul lor, au profitat de cea mai mica din grupul nostru si... când Maria a fost la usa, s-au repezit afara! Cu siguranta meteahna aceasta le este cunoscuta si administratia gradinii a suplimentat intrarea printrun coridor si usa dubla, asa încât, cele trei caraghioase ochioase si slabe :) au trebuit sa se întoarca înapoi la familia lor, dar au ramas cu laba pe clanta. Inteligente sunt, pentru ca au înteles principiul usii, dar nu au destula putere sa o si deschida! Ne-am amintit cu drag de filmul de desene animate Madagascar :)) Si înca o întâmplare/coincidenta simpatica: ieri, pe unul din programele tv (votul din 25.07.2011) am surprind o emisiune ce prezenta cei mai dragalasi bebelusi din gradinile zoologice din Bayern si... protagonista era Luna, puiul de girafa din Augsburg :) Micuta, a fost mare înca de la nastere, având înaltimea de 1,80 metri! Este o scumpete, are ochisori migdalati, umbriti de gene lungi si stufoase. Cele doua cornite cu puf pe vârfuri stau înca blegite, dar peste 4 ani, când va fi domnisoara zvelta si frumoasa, cine stie gâtul carui mascul va suci! Si vorba aceea, nu-i usor sa sucesti ditamai gâtul! :)) Plimbarea în gradina zoologica a fost nu doar pentru Maria o revelatie, ci pentru noi toti, mamici si tatici. Când am ajuns acasa, seara târziu, picioarele noastre de gazele, semanau mult cu cele ale elefantilor :)) PS: Aici - planului Parcului Zoologic Augsburg. Daca dai click pe unul din perimetrele colorate, apare fotografia animalului care populeaza segmentul respectiv :)