28 iulie 2011
Vreme de aprilie
Nu stiu cum a fost vremea pe la voi, dar aici în Bayern, am avut tot sfârsitul de saptamâna ploaie mocaneasca, vânt si doar 11-15°C. Din când în când, pentru cel mult cinci minute a iesit soarele, asa încât am avut permanent senzatia ca nu traim miezul verii - luna lui cuptor, ci luna aprilie! Dar nu ma plâng :) Împreuna cu prietena mea Alina, am pentrecut câteva zile minunate!
Sâmbata dupa ce am servit micul-dejun, înarmati cu umbrele si aparate de fotografiat si filmat, am pornit cu mic-cu mare, spre Gradina Botanica.
Imediat la intrare, am "compus" o melodie vesela, sarind pe platforma cu clape muzicale, apoi nu am mai contenit sa ne minunam cât de frumoasa e gradina, chiar si "murata" de ploaia de durata. Fotografiind fiecare coltisor si fiecare floare deosebita, nici nu ne-am dat seama cum a zburat timpul. Floarea -soarelui în varianta bruna, trona rasadurile si oferea protectie albinutelor ce s-au încumetat sa iasa la treaba, chiar si pe ploaie si vânt. Trandafirii, cu toate ca nu le plac ploile interminabile, înca aveau putere sa zâmbeasca si sa împrastie parfumul lor suav. Ciulinii vinetii, papura, maslinii ornamentali si întreaga suita a florilor de sezon, ne-au fascinat prin culori, forme si combinatii.
Prima data când am renuntat la umbrele, a fost în sera tropicala, unde dupa ce am asteptat sa se dezabureasca lentilele aparatelor digitale, am continuat "operatiunea fotoshooting". Nuferi, bambus, frunze crocodil, flori tigru, papirus, cacao, papaia, hibiscus în toate nuantele, pestisori aurii, orhidee, plante carnivore, banani... totul ne-a fermecat.
Al doilea scurt popas, a fost între doi brazi uriasi, ai caror crengi formau împreuna un fel de cort, ferindu-ne de ploaie. A treia pauza, a fost sub umbrela restaurantului - gradina de vara, unde am servit câte un ceai fierbinte.
Cu forte proaspete, am pornit spre Gradina Japoneza si cred ca pentru ca am zâmbit gheișelor de la intrare, soarele s-a îmbunat, a iesit si ne-a însotit pe alei, printre bonzai si cascadele de apa.
Apoi, pâna la fântâna arteziana de la iesire, nu ne-am mai saturat sa admiram pomul peruca, cercelusii, trompetele îngerilor si maciuliile de foc.
În drum spre casa ne-am oprit la restaurantul asiatic si am servit masa de prânz. Cu stomacul plin, am schimbat planul si am hotarât ca merita sa mai facem o plimbare, de data aceasta, în Gradian Zoologica. Despre aceasta însa, voi povesti mânie ;)
