28 iulie 2011
Duminica Ploioasa in Munchen (1)
Pentru ca prietenii nostri bucuresteni nu au vazut pâna acum centrul Münchenului, am hotarât sa-l vizitam, indiferent cum va fi vremea. Am pornit din Augsburg spre München, folosind cea mai buna oferta a Cailor ferate Germane, si anume Bayernticket, care ofera pentru 5 persoane, drumul dus-întors cu trenul, în pret inclusându-se si posibilitatea folosirii tuturor liniilor de tramvai, S-Bahn si U-Bahn pe timp de o zi.
În mai putin de o ora urcam din orasul subteran al metroului, în celebra piata din centrul Münchenului - Marienplatz, la poarta Vechii Primarii.
Am vrut sa le-o arat musafirilor pe Julieta - copia statuii din Verona, pe care münchenezii au primit-o cadou de la veronezi, cu ocazia înfratirii oraselor, în anul 1960, dar... Julieta era înfasurata ca o mumie, zidul portii fiind tocmai în restaurare!
Norii plumburii se scuturau peste oras si vântul ne umfla umbrelele. Am intrat în Biserica Sf. Petru, sa admiram constuctia neoromantica, ridicata în secolul 11. Interiorul bisericii este decorat în stil baroc, impresionând prin fresce si picturi murale, prin dantelarii aurite si piloni de marmura roz. Accesul în turnul îalt de 91 metri este permis publicului, urcând cele peste 300 de scari. Noi am fost mai lenesi de data aceasta, am traversat Marienplatz si am intrat în Primaria Noua, unde exista un lift pâna la etajul 9, de unde panorama orasului este deasemenea superba.
La întoarcerea în piata, am admirat Coloana Sf. Maria (Mariensaule), dantelariile cladirii primariei si florile de la geamuri, colorate si vesele ca si umbrelele noastre. Apoi am intrat în curtea interioara, de unde am aruncat o privire si în "pivnitele"primariei - renumitul restaurant de lux Ratskeller. Am facut fotografii în fata fântânii arteziene Fishbrunen (realizata în stil neogotic în anul 1318) si când vântul nu a mai fost de suportat, am coborât la metrou si ne-am îndreptat spre Muzeul German, unde am petrecut tot restul zilei.
