Join US!

29 iulie 2011

Crucea Martirilor Unirii din Arad

Crucea Martirilor Unirii 1918-1919 este un monument amplasat în parcul Eminescu, municipiul Arad. A fost ridicat la 17 mai 1936 în memoria celor ucişi în timpul atacului Ungariei comuniste în vestul României. În anul 1918 izbucneşte revoluţia bolşevică în Ungaria la putere ajungând Bela Kun. Cu toate că Marile Puteri au recunoscut legitimitatea revenirii Transilvaniei la Regatul României, guvernul comunist a declanşat o ofensivă pentru reocuparea teritoriului ţinutul arădean fiind ţinta invadatorilor în perioada decembrie 1918-aprilie 1919, atacurile soldându-se cu 90 de morţi din rândul preoţilor, învăţătorilor şi ţăranilor români. Pentru a le cinsti memoria, filiala Arad a Ligii Antirevizioniste a hotărât ridicarea unui monument. Viitorul protopop al Aradului, Florea Codreanu, a venit cu ideea culegerii numelor celor căzuţi pentru a-i înscrie pe monument. Data de 17 mai a fost aleasă ca moment al sfinţirii. Acea dată avea o însemnătate importantă în istoria Aradului. În acea zi, în urmă cu 17 ani, intra în oraşul de pe Mureş detaşamentul Şase Vânători al Armatei Române punând capăt stăpânirii austro-ungare.