
Dacă acum 4-5 ani, în SUA toată lumea butona un Blackberry, mă uitam la ei şi în avion, şi în taxi şi în timpul conferinţelor, nu lăsau acel Blackberry din mână, acum canadienii au pierdut factorul “cool”. De altfel sunt şi o grămadă de filme de atunci în care toate personajele au Blackberry şi nu cred sincer că au plătit pentru produc-placement, chiar era o modă.
Dar iPhone şi terminalele Android sunt acum lipite de mâinile utilizatorilor şi Blackberry o ia încet pe urmele Nokia.
Doar pe piaţa din SUA canadienii au pierdut 1 milion de utilizatori în trei luni, conform studiuluiComScore. Pe trimestrul doi Apple a câştigat 3 milioane de utilizatori.