Join US!

07 august 2011

HTML - Entitati Simboluri HTML

Entitati Simboluri HTML - Tutoriale HTML
Aceste entitati sunt simboluri rar folosite ( dar destul de des intaltine in cadrul site-urilor moderne. In acest articol va prezentam un tabel cu codurile acestor simboluri pentru ca voi sa aveti o resursa de baza atunci cand vreti sa le inserati intr-o pagina web. Unele caractere (ex. semnul mai mare - > ) sunt rezervate pentru codul HTML. Daca tu vrei sa afisezi un astfel de caracter intr-o pagina este recomandat sa scrii in cod Entitatea Acestuia. De exemplu pentru a afisa semnul mai mare (>) trebuie sa-i scrii numele entitatii: > . De asemenea sunt simboluri care poti fi folosite cu succes in cadrul graficii unui site, care de multe ori sunt folosite sub forma de imagini din nestiinta. Ex. ☞ » ½ Avantajele principale folosirii acestor entitati sunt: Se incarca foarte repete fiindca sunt defapt text Sunt scalabile - se pot mari sau micsora fara sa-si piarda calitatea Usor de schimbat culoarea Dezavantajele folosirii acestor entitati ar putea reprezenta incomptabilitatea browserlor mai vechi (ex. IE6) de a afisa aceste caractere si diferenta de calitate la care se vor afisa in diferite browser / sisteme de operare. Am construit mai jos un tabel unde gasiti simbolul si codul respectiv - entitatea.

SimbolCod EntitateSimbolCod Entitate
««◊ ◊
»»☆ ☆
££☂ ☂
€☺ ☺
§§☃ ☃
®®✿ ✿
©©♠ ♠
™♦ ♦
±±♣ ♣
‰♥ ♥
ΩΩ♪ ♪
∞♫ ♫
≈♀ ♀
≠♂ ♂
½½α α
¼ ¼ß ß
¾ ¾Ø Ø
† †‽ ‽
‡ ‡¹ ¹
⇧² ²
↩ ↩³ ³
¡¡¶ ¶
¿ ¿µµ
⁂ƒƒ
∴ ∴Å Å
∵π π
← ←× ×
→ →ê ê
↑ ↑è è
↓ ↓é é
☜ ☜à à
☞ ☞ä ä
☝ ☝æ æ
☟ ☟ΠÎ
★ ★ô ô