Daca sunteti dintre acei bloggeri care au succes si vindeti spatiu publicitar pe blog atunci stiti ca cele mai folosite dimensiuni pentru banere sunt 125x125px.
Desi multi folosesc Css-ul pentru a plasa si controla banerele eu va voi arata un mod foarte simplu de a afisa anunturi 125x125 pe blog cu ajutorul tabelelor(table).
Duceti-va la Aspect --> Elemente de pagina --> Adaugati un obiect gadget si alegeti optiunea HTML/JavaScript.
In campul pentru continut adaugati codul de mai jos si salvati.:<table align="center" border="0">
<tbody>
<tr>
<td align="center" height="126"
width="126">
<img src="http://i29.tinypic.com/w8wb3a.jpg"></td>
<td align="center" height="126"
width="126">
<img src="http://i29.tinypic.com/w8wb3a.jpg"></td>
</tr>
<tr>
<td align="center" height="126"
width="126">
<img src="http://i29.tinypic.com/w8wb3a.jpg"></td>
<td align="center" height="126"
width="126">
<img src="http://i29.tinypic.com/w8wb3a.jpg"></td>
</tr>
</tbody>
</table>
Acum de cate ori sunteti solicitati de catre advertiseri sa puneti bannerul lor pe blog, tot ce trebuie sa faceti este sa inlocuiti codul scris cu rosu cu codul pe care vi-l dau ei. Daca sunteti norocosi si ati epuizat deja cele 4 spatii pentru publicitate, si vreti sa adaugati inca doua spatii, atunci copiati codul de mai jos dupa ultimul </tr> din cod
<tr>
<td align="center" height="126"
width="126">
<img src="http://i29.tinypic.com/w8wb3a.jpg"></td>
<td align="center" height="126"
width="126">
<img src="http://i29.tinypic.com/w8wb3a.jpg"></td>
</tr>
Dupa ce le adaugati pe blog ar fi bine sa inlocuiti 2 sau 3 poze cu alte bannere de la site-uri unde sunteti afiliati si sa lasati doar un singur banner cu Advertise here.Ar fi bine ca acest ultim banner sa duca catre o pagina de contact unde advertiserii sa poata sa va contacteze usor. Puteti folosi si aceste bannere create de mine





