Join US!

06 august 2011

Blog - Poze pe Blogger cu efect polaroid si umbra (instant.js)

Daca aveti un blog foto si vreti ca pozele pe care le postati pe blog sa aiba un aspect mai deosebit atunci acest script este unul care face ca imaginile voastre sa aiba un aspect de poza polaroid cu umbra si o mica curbare, dandu-le un aspect 3D. Vezi poza de mai jos. Pentru a instala acest script trebuie sa mergeti la Aspect --> Editati html, sa faceti o copie a sablonului actual pentru eventualitatea in care lucrurile merg prost si sa cautati cu ajutorul combinatiei de taste Ctrl+F, tagul: </head> Dupa ce l-ati gasit, copiati codul de mai jos inaintea lui:
<script src='http://efect-polaroid.googlecode.com/files/instant.js' type='text/javascript'/>
Salvati sablonul. Daca vizualizati sablonul veti observa ca pozele voastre nu au nimic schimat. Asta deoarece efectul se aplica manual, pe fiecare poza in parte prin adaugarea atributului: class="instant" Deci pentru ca pozele voastre sa capete aspect de polaroid trebuie sa umblati la codul html a postarii si mai exact la codul html al pozei pe care ati adaugato in postare. Intrati in modul Editati html al editorului de text si cautati codul html al pozei. El v-a arata in genul acestuia:
<div class="separator" style="clear: both; text-align: center;">
<a href="https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEibHKKbhq0Z2S4WDf5BnC79aUzfOup8Dvv1_GsqVz3tjPiz4hoMvZbS6tW2nG9dY7609DbP8nQCA1ek8iJCS4dNYNRbKP1oijcEc2l3dtVdM-6DUF30_eyQQj9oIvMObTKrENkHcnuOX-GX/s1600/example.jpg" imageanchor="1" style="margin-left: 1em; margin-right: 1em;"><img border="0" height="269" src="https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEibHKKbhq0Z2S4WDf5BnC79aUzfOup8Dvv1_GsqVz3tjPiz4hoMvZbS6tW2nG9dY7609DbP8nQCA1ek8iJCS4dNYNRbKP1oijcEc2l3dtVdM-6DUF30_eyQQj9oIvMObTKrENkHcnuOX-GX/s400/example.jpg" width="400" /></a></div>

Pentru ca imaginea sa aiba aspect de polaroid trebuie sa adaugam atributul: class="instant" in felul urmator:
<div class="separator" style="clear: both; text-align: center;">
<a href="https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEibHKKbhq0Z2S4WDf5BnC79aUzfOup8Dvv1_GsqVz3tjPiz4hoMvZbS6tW2nG9dY7609DbP8nQCA1ek8iJCS4dNYNRbKP1oijcEc2l3dtVdM-6DUF30_eyQQj9oIvMObTKrENkHcnuOX-GX/s1600/example.jpg" imageanchor="1" style="margin-left: 1em; margin-right: 1em;"><img border="0" height="269" src="https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEibHKKbhq0Z2S4WDf5BnC79aUzfOup8Dvv1_GsqVz3tjPiz4hoMvZbS6tW2nG9dY7609DbP8nQCA1ek8iJCS4dNYNRbKP1oijcEc2l3dtVdM-6DUF30_eyQQj9oIvMObTKrENkHcnuOX-GX/s400/example.jpg" width="400" class="instant"/></a></div>