Join US!

29 iulie 2011

Simona Halep

Simona Halep (n. 27 septembrie 1991, Constanţa) este o jucătoare română de tenis. A câştigat în carieră turneul de la Roland Garros la junioare. Este cunoscută pentru stilul agresiv de joc.[1][2]A început anul jucând finala la Nottinghill, dar a fost învinsă de Arantxa Rus, apoi a trecut de Anastasia Pavliucenkova în sferturile de finală ale turneului de junioare de la Australian Open, însă a cedat în semifinale în disputa cu Jessica Moore. La turneul ITF de la Bucureşti, Halep a eliminat-o în primul tur pe fosta semifinalistă de la Roland Garros, Sesil Karatantceva, înainte de a pierde în sferturi întâlnirea cu Sorana Cîrstea în trei seturi: 6–3, 3–6, 1–6. În luna mai a câştigat două turnee de junioare: ITF de 10.000$ de la Bucureşti, în faţa lui Stephanie Vongsouthi cu scorul 7-6(4), 6-3. [3] Victoria a fost urmată de succesul în turneul Trofeo Bonfiglio unde a învins-o pe Bojana Jovanovski cu 6–4, 6–1. [4] La turneul junioarelor de la Roland Garros, Halep a fost desemnată cap de serie numărul nouă. În primul tur a învins-o pe Charlotte Rodier, 6–4, 6–1, apoi pe daneza Karen Barbat, 6–3, 6–1. În turul trei, Halep a trecut de a cincea favorită, Jessica Moore, 6–0, 6–1 pentru ca în sferturi să o învingă pe Xenia Lîkina, cap de serie numărul 13, cu 6–1, 6–2. În semifinale, Halep a trecut de a doua favorită, Arantxa Rus 6–3, 7–5, pentru a câştiga apoi o finală 100% românească, scor 6–4, 6–7(3), 6–2 în faţa celei de-a 10-a favorite, Elena Bogdan.[5] În startul anului 2009, Simona Halep a ajuns în finala turneului ITF de la Makarska, fiind însă învinsă de principala favorită, Tatjana Malek cu 6–1, 4–6, 6-4. [6] În mai, a ajuns în sferturile de finală la turneul ITF de la Bucureşti, unde a cedat în faţa germancei Andrea Petkovic 6-2, 7-6(2). [7] În aceeaşi lună a evoluat în calificările turneului de senioare de la Roland Garros, unde a eliminat-o în primul tur pe Michaella Krajicek, cap de serie numărul 17, scor 6–4, 7–5, dar a cedat în runda următoare disputa cu Vitalia Diatcenko, 2-6, 6-1, 6-3. [8] În august, Halep a câştigat turneul ITF de 25.000$ de la Maribor, în finală trecând de principala favorită, Katalin Marosi din Ungaria, cu 6-4, 6-2. [9] În ianuarie a participat la Openul Australian, dar a fost eliminată încă din primul tur al calificărilor de Stephanie Foretz din Franţa, scor 6-4, 4-6, 6-4.[10] Prima mare performanţă într-un turneu WTA a fost atinsă la competiţia din luna aprilie de la Marbella, Spania. Venită din calificări, Halep a ajuns până în sferturile de finală, trecând printre altele de Iveta Benesova, a 70-a jucătoare a lumii şi de Sorana Cîrstea, locul 36 mondial. În sferturi a fost învinsă de Flavia Pennetta. A urmat şi prima finală a carierei într-un turneu WTA. La Fès, în Maroc, Halep a evoluat în calificări şi a eliminat printre altele pe Lucie Hradecka, a opta favorită a turneului, în primul tur, şi pe Patty Schnyder, cap de serie numărul doi, în sferturile de finală. În finală a fost însă învinsă cu 6-4, 6-2 de cehoaica Iveta Benesova[11]. În a doua jumătate a anului, Halep nu a mai putut repeta aceste rezultate în turnee WTA, doar în cele ITF reuşind să ajungă în fazele superioare (semifinale la Biarritz, în iulie, şi finală la Torhout, în Belgia, în octombrie). Anul 2011 a început pentru Halep cu un sfert de finală în turneul de la Auckland, meci pierdut însă în faţa belgiencei Yanina Wickmayer. La Openul Australian s-a calificat până în turul al treilea, cea mai bună performanţă la Melbourne, după victorii în partidele cu Anne Kremer din Luxemburg şi Alisa Kleibanova din Rusia. A fost eliminată în turul trei de Agnieszka Radwanska din Polonia, cap de serie numărul 12. Au urmat eliminări în fazele incipiente ale turneelor din circuitul american (printre altele la Acapulco în Mexic, sau la Indian Wells şi Miami în Statele Unite). La Fes, în Maroc, unde cu un an în urmă juca prima finală a carierei, Halep a reeditat performanţa, ajungând din nou în ultimul act. Însă nici acum nu a venit primul trofeu, finala fiind pierdută în faţa italiencei Alberta Brianti.