02 decembrie 2011
Zuckerberg recunoaşte că Facebook a dat-o în bară
La şapte ani de la înfiinţarea Facebook, Mark Zuckerberg recunoaşte că au fost facute multe greşeli. Fondatorul reţelei de socializare, pus faţă în faţă cu comisia americană de Comerţ, a promis că va face în aşa fel încât INTIMITATEA celor 800 de milioane de utilizatori să fie protejată.
Foto: toonpool.com
Acuzaţia lansată de comisia federală este că Facebook ar fi încălcat intimitatea utilizatorilor săi şi ar fi făcute vizibile mesaje şi postări fără acordul lor. Cum era de aşteptat Mark Zuckerberg a clarificat situaţia tot prin intermediul reţelei.
"Vreau să fiu primul care recunoaşte că s-au făcut câteva greşeli, unele foarte mediatizate", a declarat Zuckerberg. Pe de altă parte, spune el, chiar dacă rezultatele noastre în privinţa confidenţialităţii ar fi perfecte, cred că mulţi oameni s-ar îndoi de modul în care datele lor sunt protejate.
Zuckerberg şi-a luat angajamentul că toate problemele vor fi remediate şi a fost de acord ca, din doi în doi ani, companii independente să verifice modul în care conţinutul de pe Facebook este gestionat.
Presa americană scrie, de asemenea, că fondatorul reţelei de socializare ar pregăti o sumă cu multe zerouri pentru a-i despăgubi pe cei care s-au trezit cu viaţa privată etalată în văzul tuturor.

