Join US!

08 septembrie 2011

Top 10, sportivi ale căror cariere au fost distruse de steroizi

Sportul şi competiţiile au stat la baza oricărei societăţi încă din cele mai vechi timpuri. De la gladiatorii romani la eroii sportivi din zilele moderne, un singur lucru a rămas neschimbat. Atât copii cât şi adulţii îi venerează pe aceşti bărbaţi. În ultimii douăzeci şi cinci de ani, o dată cu epidemia de steroizi, hormoni care favorizează procesul de creştere, şi o dată cu apariţia medicamentelor care aduc performanţa sportivă, au apărut şi modele pe care le vizăm. Unii dintre cei mai uimitori fotbalişti, jucători de baseball şi olimpici ai timpurilor noastre au trişat. Au încasat cecuri, au obţinut faimă şi medalii, au dominat arenele; dar cum rămâne cu modelele pentru viitoarea generaţie. Această listă este alcătuită din câteva dintre cele mai prolifice personalităţi sportive care au folosit sau au fost acuzate de consum de steroizi şi care vor suporta consecinţele întotdeauna, cel puţin din punctul meu de vedere. Din câte puteţi vedea, câţiva dintre atleţii de pe listă au negat faptul că ar fi folosit steroizi şi nici nu s-a confirmat că ar fi fost consumatori. 10. Shawne Merriman, Liga Naţională de Fotbal, echipa San Diego Chargers Shawne a fost selectat, de la Universitatea din Maryland, în prima etapă (locul 12 în clasament) din Liga Naţională de Fotbal, din 2005. Şi-a câştigat repede faima, fiind cel mai rapid şi cel mai impunător jucător al echipei defensive. Merriman a înregistrat un scor de 39,5 p. de-a lungul carierei din primele patruzeci şi trei de meciuri din Liga Naţională de Fotbal. A executat 189 de interceptări, a fost numit Debutantul Defensivei anului 2005 şi a fost selectat pentru cel de-al treilea meci Pro Bowl. La 22 octombrie 2006, Merriman a fost suspendat pentru patru meciuri de către Liga Naţională de Fotbal din cauza rezultatului pozitiv care a reieşit în urma testului de steroizi. Presupun că ştiţi ce l-a ajutat pe Shawne să ajungă unul dintre cei mai de temut jucători actuali. Suspendarea sa a determinat ca Liga Naţională de Fotbal să ia decizia de a interzice oricărui jucător, al cărui test iese pozitiv, să mai joace în meciul Pro Bowl sau să mai primească premii de performanţă în anul în care testul iese pozitiv. Ca fotbalist, Merriman câştiga unsprezece milioane de dolari pe an. (In foto: Merriman) 9. Jose Canseco, Liga Profesinista de Baseball, (1985-2001) Jose Canseco a fost selectat în a cincisprezecea etapă de Liga Profesionista de Baseball, din 1985. Era renumit pentru putere fiind un jucător bun şi modest. A terminat cu 462 de puncte acasă, în primii şaisprezece ani de carieră. Jose nu s-a înscris în această listă pentru realizările sale pe teren, ci mai degrabă pentru că a fost primul sportiv care a ieşit în faţă şi a recunoscut că folosea steroizi la fel cum făcuseră şi alţi jucători. Şi-a relatat povestea în cartea „Juiced Wild Times, Rampant ‘Roids” în care nu menţiona doar faptul că folosise steroizi de-a lungul carierei ci a povestit şi despre problema care apăruse în Liga de Baseball. De-a lungul anilor, multe dintre afirmaţiile şi acuzaţiile lui Jose au devenit foarte reale vorbind despre anumiţi jucători care consumau steroizi. Câţiva dintre cei despre care Jose vorbea sunt: Mark McGwire, Jason Giambi, Rafael Palmeiro, Ivan Rodriguez şi Juan Gonzalez. 8. Rafael Palmeiro, Liga de Baseball profesional, (1986-2005) Rafael Palmeiro a fost selectat în prima etapă (Vârful cu numărul 22) din Liga de Baseball Profesional, din 1985. În cei douăzeci de ani de carieră, a executat 3.020 de înscrieri şi a înregistrat 569 de puncte, acasă. Este unul dintre cei patru jucători din istorie care poate fi membru al cluburilor de 3000 de înscrieri şi 500 de puncte. Timp de douăzeci de ani, a fost unul dintre cei mai buni marcatori din Liga de Baseball Profesional. La 17 martie, 2005, Palmeiro s-a înfăţişat la o audiere despre steroizi a Congresului după ce fusese acuzat de consum de medicamente pentru îmbunătăţirea performanţei. Sub jurământ, Palmeiro a negat că ar fi consumat vreodată steroizi. La 1 august, 2005, în urma rezultatelor pozitive la testul pentru consum de steroizi, a fost suspendat pentru zece meciuri. Până la sfârşitul lunii, Palmeiro îşi încheiase ultimul meci. De asemenea, numele său, Rafael Plameiro, a fost menţionat şi în documentul Mitchell Report în care se vorbea despre steroizi, recunoscând faptul că şi el consumase. 7. Ben Johnson, atlet olimpic din Canada Ben Johnson este un atlet de origine canadiană care a concurat la competiţia de 100 de metri, în 1980. A ajuns unul dintre concurenţii de top ai Jocurilor Olimpice din 1984 şi 1988. Johnson a câştigat două medalii de bronz la Jocurile Olimpice din 1984 (100m şi patru ştafete la fiecare 100 de metri). Nu a fost suficient şi avea nevoie de încă un pas pentru a câştiga în faţa lui Carl Leweis. Johanson a fost un erou al Canadei şi a stabilit recorduri mondiale consecutive la alergările de 100m, executate în 9,79 secunde, la Campionatele Mondiale din 1987 şi la Olimpiadele Estivale din 1988. La 27 septembrie, la trei zile după ce a câştigat medalia de aur la Olimpiada din 1988, rezultatul la testul cu steroizi a ieşit pozitiv, fiindu-i luată medalia şi titlul de campion al Campionatului Mondial din 1987. Locuitorii Canadei au rămas uimiţi iar Johnson nu a mai fost acelaşi niciodată. Restul carierei sale s-a soldat cu răni, acesta fiind cazul majorităţii consumatorilor de steroizi care, mai târziu, sunt predispuşi la accidentari. (Mai jos aveti finala de la Olimpiada de 100 de metri din 1988 …) 6. Floyd Landis, ciclist american Floyd Landis, este un ciclist care a câştigat Turul Franţei în 2006. Înscris în cursă, Landis a fost considerat un necunoscut cu puţine şanse de succes. A dominat etapele înşelătoare de pe deal unde se presupunea că avea să încetinească. La puţin timp după Turul Franţei, la 27 iulie, 2006, echipa Phonak Cycling a anunţat că Floyd Landis a făcut un test de urocultură care s-a dovedit a fi pozitiv în ceea ce priveşte gradul înalt de testosteron, hormon care determină creşterea şi care indica faptul că folosise steroizi. I-a fost anulat titlu de câştigător al Turului Franţei şi suspendat din echipa de ciclişti. Landis deţinea o cantitate triplă de testosteron decât cea normală. Sunt de acord cu faptul că Floyd Landis nu este o personalitate sportivă prolifică în America şi va trebui să ne amintim mereu de el ca de o persoană care întotdeauna avea nevoie de ceva mai mult pentru a câştiga. El a făcut în aşa fel încât Statele Unite şi întreaga naţiune americană să aibă o imagine destul de sumbră şi a lăsat o impresie negativă lui Lance Armstrong care, de asemenea, a fost acuzat de consum de steroizi. 5. Kostas Kenteris & Ekaterini Thanou, olimpicii din Grecia Kostas Kenteris este un atlet grec ce a concurat la curse de 200 şi de 400 de metri. În Grecia, se remarcă prin faptul că este un atlet premiat şi cunoscut, câştigând medalia de aur la cursele de 200 de metri şi la Olimpiada Sydney, din 2000. De asemenea, a câştigat medalia de aur la Campionatul Mondial din 2001 şi la Campionatul European din 2002. Ekaterini Thanou a fost şi ea o atletă olimpică din Grecia care a câştigat o medalie de argint la cursele de 100 de metri la Jocurile Olimpice din 2000. A câştigat numeroase medalii la concursurile internaţionale. Ambii atleţi au ajuns la Olimpiada din 2004 întruchipând cele mai mari speranţe pentru fanii de acasă, din Atena. În ziua precedentă concursurilor, Kenteris şi partenera sa de antrenament, Thanou, nu s-au prezentat la testul obligatoriu, care fusese programat pentru verificarea consumului de anumite substanţe. Cei doi au susţinut că au avut un accident de maşină care i-a împiedicat să ajungă la test. Accidentul s-a dovedit a fi trucat şi cei doi s-au retras din concurs afirmând că era pentru binele ţării lor. Nu au obţinut niciodată rezultate pozitive la test, dar probele spun totul. A fost unul dintre cele mai mari scandaluri din istoria Olimpiadelor. 4. Barry Bonds, Liga Profesionista de Baseball (1986-Prezent) Barry Bonds este considerat unul dintre cei mai mari jucători cunoscuţi vreodată în Liga de Baseball Profesional. El deţine recordul la cele mai multe puncte obţinute acasă, adică 762. Bond a fost ales pentru cea de-al paisprezecelea meci All-Star, deţine şapte premii pentru cel mai valoros jucător şi opt premii Mânuşa de Aur. În 2003, Bonds a fost implicat într-un scandal pentru consum de steroizi moment în care Greg Anderson de la compania BALCO (Bay Area Laboratory Co-operative- o companie americană condusă de fondatorul ei Victor Conte) a fost pus sub acuzare de juriul federal şi condamnat de furnizare de steroizi atleţilor. Bonds a declarat că era nevinovat în ciuda tuturor dovezilor incriminatoare. Doar priviţi în imagine cum s-a schimbat corpul său de la începutul carierei şi până la obţinerea recordurilor. Copii, dacă vreţi să ştiţi ce se întâmplă cu organismul vostru dacă luaţi steroizi doar priviţi faţa lui Barry. Barry Bonds a fost pus sub acuzare de către guvernul federal pentru încălcarea şi obstrucţionarea acuzaţiilor de la 15 noiembrie, 2007. În prezent este liber şi s-a plâns că nici o echipă nu-l va alege nici măcar pentru salariul minim pe economie. Ce organizaţie ar vrea să aibă de-a face cu un proces, în luna martie? În cei doisprezece ani de carieră, Bonds a câştigat 188 de milioane de dolari. 3. Alex Rodriguez, Liga Profesionista de Baseball (1994-Prezent) Da, întra-adevăr, Alex Rodriguez va rămâne pe listă. Rodriguez este considerat unul dintre cei mai buni jucători de baseball ai tuturor timpurilor. Este cel mai tânăr jucător care a obţinut 500 de puncte acasă, şi are şanse să devină lider în faţa lui Barry Bonds. Rodriguez este ales pentru cea de-al doisprezecelea meci All-Star, a marcat de aproximativ 306 ori şi a obţinut trei premii pentru cel mai valoros jucător (2003, 2005, 2007), de-a lungul carierei. La 9 februarie, 2009, Alex Rodriguez a recunoscut faptul că, la campionatele din 2001-2003, folosise steroizi şi medicamente interzise pentru îmbunătăţirea performanţelor. Până în 2004 Liga de Baseball Profesional nu stabilise o politică privind consumul de steroizi aşadar Alex nu putea fi pedepsit. Testele sale au ieşit pozitive în urma unor analize, în 2003, când au fost testaţi şi alţi 104 jucători ai Ligii de Baseball Profesional care obţinut rezultate pozitive. Cooler, A-Fraud, numiţi-l cum doriţi dar Alex rămâne cel mai bun jucător de baseball. În decembrie 2007, Rodriguez şi echipa Yankees au încheiat un contract pe zece ani în valoare de 275 de milioane de dolari. De asemenea, va primi şi o primă de trei zeci de milioane de dolari dacă va bate recordul de 762 de puncte, acasă. 2. Marion Jones, olimpic al Statelor Unite Marion Jones este o personalitate a Statelor Unite care a câştigat numeroase medalii la concursuri internaţionale. A câştigat cinci medalii la Jocurile Olimpice din 2000 excelând la cursele de 100 şi de 200 de metri şi la sărituri. În Octombrie 2007, după multe speculaţii şi controverse, Jones a recunoscut faptul că, înainte de Jocurile Olimpice din 2000, folosise steroizi şi alte medicamente pentru îmbunătăţirea performanţelor. I-au fost anulate toate medaliile câştigate până în 2000 inclusiv medalia de la Olimpiadă. Încă din liceu, Marion fusese acuzată de dopaj, direct sau indirect, din cauza mărimii şi a capacităţii sale. Jones a recunoscut că şi-a minţit prietenii, presa şi că a jurat strâmb de două ori în faţa juriului privind consumul de steroizi. A fost suspendată din concurs timp de doi ani şi s-a retras la 5 octombrie, 2007. De asemenea a fost arestată şi condamnată la şase luni de închisoare, de la 6 martie 2008 şi până la 5 septembrie 2008. Marion Jones era una dintre cele mai bine premiate şi renumite atlete ale Statelor Unite. Acum este considerată o trişoare, o persoană care are nevoie de medicamente pentru a câştiga un concurs. 1. Roger Clemens, Liga Profesionista de Baseball (1984-2007) Roger Clemens se clasează printre aceşti ultimi atleţi de pe listă, dar se află în vârful clasamentului pur şi simplu pentru că este considerat cel mai bun servant din Liga Profesionista de Baseball. Roger Clemens face parte din râvnitul club de 300 de victorii deoarece a înscris 354 goluri de-a lungul carierei. S-a remarcat printr-o carieră ERA (earned run average- media la alergari) de 3,12, 4672 de atacuri şi un record de şapte premii Cy Young. Clemens a fost acuzat de către Mitchell de dependenţă de steroizi. A fost menţionat de 82 de ori în acest document. Fostul său antrenor, Brian McName a afirmat că, în timpul campionatelor din 1998, 2000 şi 2001, i-a administrat lui Clemens un medicament numit winstrol. La 13 februarie, 2008, Roger Clemens a apărut în faţa Comisiei Congresului alături de McName şi a jurat că nu şi-a administrat niciodată steroizi. McName a declarat exact contrariul şi era clar că unul dintre ei minţea. Din punctul meu de vedere, Clemens are multe de pierdut şi a inventat multe poveşti. Îşi va ispăşi pedeapsa în faţa justiţiei asemenea lui Barry Bonds şi Marion Jones. Roger Clemens este unul dintre cele mai recunoscute figuri sportive din lume şi deciziile sale influenţează copii de toate vârstele.