08 septembrie 2011
Diamantele lui Elizabeth Taylor, scoase la licitație
Regretata actriță Elizabeth Taylor avea un mare viciu: diamantele. Acum, la câteva luni de la moartea ei, bijuteriile ei preferate, provenind din marile ei povești de dragoste, sunt scoase la licitație, potrivit Associated Press.
Foto: lady4ever.ro
Taylor avea una dintre cele mai impresionante colecții de bijuterii din lume, mai ales un inel cu diamant de 33,19 carate și o perlă în formă de pară (cadou de Ziua Îndrăgostiților, în 1969), ambele primite de la unul
dintre cei șapte soți, Richard Burton. Perla a făcut parte odinioară din Bijuteriile Coroanei Spaniei, iar Burton a oferit mai mult la licitație decât un membru al familiei regale spaniole.
În jur de 25 de piese dintre cele mai sclipitoare sunt scoase la licitație de către casa Christie’s din New York. Colecția este estimată la 30 de milioane de dolari. "Acestea sunt cele mai valoroase bijuterii pe care Elizabeth Taylor le-a primit de la marile ei iubiri, Mike Todd și Richard Burton", a declarat pentru AP expertul Rahul Kadakia. "Toate provin din momente foarte dragi din viața ei", bijuterii cumpărate la magazinul Bulgari din Roma și la cel Cartier din New York.
Și poveștile din spatele lor sunt "neprețuite". Într-o carte autobiografică din 2002, "Povestea mea de dragoste cu bijuteriile", Taylor a scris povestea din spatele fiecarei piese. "Niciodată, niciodată nu mi-am văzut bijuteriile ca niște trofee", scria ea. "Sunt aici pentru a avea grijă de ele și a le iubi. Când voi muri și vor fi scoase la licitație, sper că persoanele care le vor cumpăra le vor oferi un cămin bun", a mai scris actrița.

